אחזקת האופניים - זו לא אומנות


אם לפני חמש שנים כשרכבתי על אופניים בתל אביב הרגשתי יחידי, הרי שהיום הרבה פעמים אני שמח לראות שלאורך חלק מהדרך מפה לשם אני רוכב בטור יחד עם רוכבים עירוניים אחרים- ממש טור דה תל אביב. אבל לפעמים, זה שרוכב מלפני, מאחורי או מצדדי מלווה בחריקות וציוצים מביכים מהאופניים שלו. מבט מהיר על השרשרת שלו מגלה את האמת החלודה, שהשרשרת לא ראתה טיפת שמן מזה שנים, והיא זועקת לעזרה.
משיחות שהיו לי עם רוכבים כאלה מסתבר שהרבה מהם חושבים שהאופניים שלהם פשוט גרועות ושהם צריכים לקנות חדשים בהזדמנות. אך הדבר מצביע על בורות עצובה בקשר למהות האופניים ולאומנות האחזקה שלהם.
אז לכל אותם רוכבים לא מנוסים - אתם צריכים להבין שאופניים, כמו כל מכונה, חייבים שימון תקופתי בכל הצירים והחלקים הנעים - ובמיוחד השרשרת. בדיוק כמו שחייבים מדי פעם "לבדוק שמן" למכונית, כי אם יש פחות מדי היא לא תיסע (אפילו אם היא למבורגיני אימתנית) - כך אתם צריכים לדאוג שהשרשרת של האופניים תהיה משומנת קלות. זה אפילו לא מסובך - בכל חנות אופניים או חומרי בניין אפשר למצוא מזלף שמן או תרסיס (עדיף עם קשית למיקוד ההזלפה) שאיתם אפשר לסוך את אופניכם בשמן - ותראו איך הם הופכים לנסיכים אמיתיים, כחדשים.
השימון מקל מאוד על פעולת הדיווש, מונע שחיקה וחימום המזיקים לחלקי השרשרת, ומגן מפני החימצון הנורא - החלודה. בהיותי רוכב צעיר לא דאגתי לעניין הזה ויום אחד השרשרת שלי פשוט נקרעה - מה שגרם לי כמעט לעוף אל כביש סואן.
אז הישמרו לנפשותיכם ותנו לאופניים שלכם שפריץ קטן של שמן כל חודשיים או שלושה - הן יודו לכם מעומק השילדה, ותשמעו את זה!

 -------------------------------

פורסם לראשונה באתר 'שינוי ירוק'

אין תגובות: